Дженерики - медикаменти, назва яких визначається їх активним компонентом. Найчастіше це доступніші аналоги брендових лікарських засобів, які або повністю їх копіюють за складом, або мають незначні зміни за рахунок супутніх речовин – барвників, наповнювачів тощо.
Завдяки цьому дженерик має не тільки ідентичну лікарську форму, а й силу терапевтичного ефекту, ступінь безпеки, а також показання для застосування, що й запатентований оригінальний препарат. Це робить його законним з погляду професійної медицини та прийнятих у всьому світі правил еквівалентом останнього.
Дженерики в жодному разі не є підробкою оригінальних препаратів, оскільки завдяки запозиченій хімічній формулі своєї активної речовини мають усі корисні терапевтичні властивості та мають той самий рівень безпеки для здоров'я пацієнтів, що й патентовані медикаменти.
Як правило, дженерики з'являються на ринку лише після закінчення терміну патентного захисту оригінального продукту. Найчастіше він становить 20 років. Після цього інші компанії отримують право на законних підставах скористатися оригінальною формулою препарату для організації власного виробництва його хімічного аналога.
Це дає можливість унеможливити монополізацію ринку медикаментів і часом дозволяє суттєво знизити ціни на деякі популярні фармакологічні засоби. При цьому існують правила, які забороняють випускати дешевші дженерики під назвою, що копіює торгову марку початкового патентного власника. Це дозволяє виключити зловживання з метою введення покупців в оману.
Для кращої конкуренції з оригінальним препаратом та іншими його аналогами дженерики виходять на ринок із більш доступною ціною. Це пояснюється відсутністю будь-яких витрат на медичні дослідження з метою розробки оригінальної лікарської формули для препарату, які можуть забирати у провідних фармакологічних компаній багато років і коштувати їм десятки мільйонів доларів. Завдяки цьому навіть відносно невелика націнка на препарат дозволяє виробникам дженериків отримувати прибуток.
Для медицини не рідкість ситуація, коли ціла низка препаратів по суті відрізняється лише назвою, але має практично ідентичний лікарський склад. Саме така ситуація склалася і на ринку дженериків.
Насправді користь, яку приносять якісні дженерики, неможливо переоцінити. Такі ліки роблять набагато доступнішим якісне лікування. Крім того, ринкова конкуренція з боку компаній, що випускають дженерики, змушує великі фармакологічні бренди та інноваційні компанії продовжувати дослідження у пошуках нових препаратів та інноваційних способів лікування.
Також дженерики дають можливість раціональніше витрачати ту частину державного бюджету, яка виділяється на охорону здоров'я, що створює додаткові фінансові резерви, що використовуються на оплату дорогих медичних процедур, послуг та медикаментів для найменш захищених верств населення.